ВАЖЛИВІСТЬ ВАКИНАЦІЇ ПРОТИ КАШЛЮКУ, ДИФТЕРІЇ ТА ПРАВЦЯ
Під час війни через відсутність доступу до чистої води, базових умов гігієни та медичної допомоги, перебування великої кількості людей одночасно у сховищах, потягах, тимчасових прихистках є ризик поширення інфекційних захворювань. Кір, краснуха, епідемічний паротит, поліомієліт, дифтерія, кашлюк можуть швидко поширюватися та загрожувати вам і вашій дитині. При травмах існує високий ризик заразитися правцем. Розповідаємо, як можна заразитися цими інфекціями, які можуть бути наслідки та як цьому запобігти.
Кашлюк. Інфекцію викликає бактерія. Захворювання характеризується запаленням дихальних шляхів і супроводжується нападами спазматичного кашлю, який порушує дихання — аж до його зупинки. Передається повітряно-крапельним шляхом при кашлі або чханні. Кашлюком хворіють у будь-якому віці, але в дітей першого року життя це захворювання протікає вкрай тяжко, викликає такі ускладнення, як пневмонія, ушкодження головного мозку, може призвести до смерті. Вакцинація запобігає тяжким проявам захворювання й ускладненням. Для цього використовуються вакцини А(а)КДП, АКДП та інші комплексні вакцини з компонентом кашлюка. Вводять чотири дози до 18 місяців.
Дифтерія. Це гостре інфекційне захворювання, викликане бактерією та яке передається повітряно-крапельним шляхом. В основному дифтерія проявляється у вигляді ангіни, під час якої у горлі утворюються плівки, що іноді утруднюють дихання. Токсин, який виробляє дифтерійна бактерія, потрапляє у кров і вражає різні органи, найчастіше — серце (викликаючи міокардит), нервову систему, нирки. Навіть попри своєчасне лікування близько 20% хворих помирають. Єдиний спосіб захиститися від дифтерії та запобігти розвиткові небезпечних ускладнень – вакцинація дітей і ревакцинація дорослих (кожні 10 років). Від хвороби захищають вакцини А(а)КДП, АКДП, АДП, АДП-М та інші комплексні вакцини з компонентом дифтерії. Дитина отримує чотири дози до 18 місяців. Ревакцинація проводиться у 6, 16 років і далі дорослим кожні 10 років.
Правець. Захворювання викликає бактерія, яка виробляє токсин, що вражає нервову систему. Проявляється сильними судомами, що навіть можуть призвести до переломів кісток. Хвора людина відчуває сильні болі. Від 5 до 10% хворих помирають. При тяжких формах шанс померти сягає понад 50%. Хвороба передається при потраплянні забрудненого ґрунту до рани, через заражені предмети (цвях у землі, граблі, паркан). Єдиний спосіб захиститися від правцю та запобігти розвиткові небезпечних ускладнень – вакцинація дітей і ревакцинація дорослих (кожні 10 років). Від хвороби захищають вакцини А(а)КДП, АКДП, АДП АДП-М та інші комплексні вакцини з компонентом правця. Вакцинація проводиться чотирма дозами до 18 місяців, а потім ревакцинація у 6, 16 років і далі кожні 10 років.
Лише своєчасне проведення вакцинації у терміни затверджені Календарем щеплень дасть змогу захистити вас від хвороби та її ускладнень.
ДЕРЖАВНА УСТАНОВА «ХАРКІВСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР
КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ
МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ»