Людям із порушенням зору
Побудовано на платформі
Повернутися до новин

Кишкові інфекції та їх профілактика

Здоров'я
01.05.2024

Гостра кишкова інфекція (ГКІ) — це група захворювань, збудниками яких є віруси і бактерії, що вражають слизову оболонку шлунка і кишечника (рідше ротоглотки). Потрапляючи в травний тракт, вони провокують нудоту, гастрит з блювотою, гостру діарею і як наслідок — зневоднення організму. Характерні симптоми включають також загальну інтоксикацію (отруєння), яка може проявлятися в легкій, помірній та тяжкій формі. Захворювання вражає дітей, дорослих і людей похилого віку. Найбільш небезпечна ГКІ для пацієнтів у віці до 2 років і людей з хронічними хворобами шлунково-кишкового тракту.

            Найбільш поширеними видами кишкових інфекцій серед пацієнтів всіх вікових категорій є:

Ротавірусна інфекція. Джерело захворювання — ротавіруси, що провокують кишковий, шлунковий грип, ентерит. Шляхи передачі — від хворої людини до здорової, через ряд продуктів харчування, немиті руки. Даний вид вірусів є дуже стійким і може тривалий час зберігати життєздатність. Не гине при митті звичайною водою або низьких температурах. Знищується кип'ятінням (вода, молоко) і тепловою обробкою.

Норовірусна інфекція. Хвороба викликає різновид ентеровірусів Caliciviridae, що провокують розвиток ГКІ. Механізм передачі — через предмети побуту, їжу, рідини, орально-фекальним способом. Влітку причиною хвороби є немиті овочі та фрукти.

Дизентерія (шигельоз). Переносник — патогенні бактерії (дизентерійна паличка), яка виділяє токсин, що впливає на травлення і загальне самопочуття. Шляхи передачі — некип'ячене молоко, немиті свіжі продукти, неочищена вода, брудні руки. Легко заразитися від хворої людини.

Стафілококове харчове отруєння. Збудники — хвороботворні мікроорганізми (стафілокок). Шляхи поширення — продукти харчування, які пройшли недостатню термічну обробку. Серед тих, хто може бути джерелами зараження їжі стафілококами — носій захворювання в стертій формі. Дитина може заразитися від матері через грудне молоко.

Сальмонельоз. Хвороба, часто протікає у важкій формі. Передається через продукти тваринного походження, сирі яйця. Причиною може стати порушення особистої гігієни, контакт із зараженими тваринами і хворими людьми.

Ботулізм. Смертельно небезпечна інфекція, яку провокують токсини, що розвиваються в герметично закритих продуктах харчування. Як передається кишкова інфекція: через м'ясні і рибні домашні консерви, мариновані домашні гриби, в'ялену і солону рибу.

Схожі з ГКІ ознаки (нудота, блювота, висока температура) спостерігаються і при деяких інших захворюваннях. Зокрема, вони відзначаються у хворих, яким діагностували гепатит А— вірусне захворювання печінки. У зв'язку з цим для встановлення діагнозу потрібно звернення до лікаря.

Нерідко пацієнти, у яких виявлена в аналізах кишкова паличка (ешерихія колі), також мають ознаки розладу травлення. Небезпечними є лише деякі штами даної бактерії, вони можуть викликати діарею мандрівника, інфекції сечового міхура, коліт. Як і ГКІ, вони вимагають обов'язкової діагностики і лікування (іноді в умовах стаціонару).

 

Основні причини захворювання

Кишкові інфекції найбільш часто виникають через недотримання елементарних правил гігієни або неналежної термічної обробки продуктів харчування. Зараження відбувається при таких факторах:

  • При безпосередньому контакті з хворою людиною.
  • При користуванні предметами побуту і посудом, яку перед цим використовував хвора людина.
  • При споживанні сирої питної води з-під крана, якщо вона не пройшла належну очистку.
  • Якщо брудними руками бралася їжа.
  • При вживанні неякісних або прострочених продуктів харчування.
  • Якщо не дотримується гігієна на кухні при приготуванні їжі і зберіганні кухонного начиння.
  • Якщо людина заковтує воду, купаючись у відкритих водоймах.
  • При вживанні сирого молока або не пройшли термічну обробку молочних продуктів.
  • При вживанні недовареного м’яса або сирих яєць.
  • Якщо після спілкування з тваринами або птахами людина не помив руки.

 

            Заразитися кишковою інфекцією можна всюди — в громадському транспорті, магазині, різних організаціях і дитячих колективах. Від неї практично не застрахований ніхто. У вагітних жінок і дітей молодшого віку хвороба протікає особливо важко через знижений імунітет, в групу ризику також входять люди похилого віку.

Переносниками кишкових інфекцій часто стають комахи — в основному мухи. Вони переносять хвороботворні мікроорганізми на лапках. У профілактичних цілях потрібно захищати житло від цих настирливих комах.

           

Бережіть своє здоров'я!!!

 

 

 

ДЕРЖАВНА УСТАНОВА «ХАРКІВСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР

КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ

МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ»

Харківська районна філія

2024 © Усі права захищено
Слідкуйте за новинами
Побудовано на платформі

Для забезпечення зручності у користуванні цим сайтом деякі сервіси використовують технологічні особливості, а саме - cookie. Таке функціональне рішення дозволить вам не вводити одну і ту ж інформацію кожен раз, коли ви повертаєтесь на цю сторінку, або переходите з однієї сторінки на іншу тощо. Залишаючись, ви даєте згоду на використання cookie.  Докладніше