Григорій Сковорода та селище Бабаї: минуле у сьогоденні

21.06.2024

Як відомо, селище Бабаї займало особливе місце у житті видатного українського філософа, поета та просвітника Григорія Сковороди. Саме тут, у мальовничому куточку України, письменник знайшов натхнення для написання своїх знаменитих "Байок Харківських», які й досі вважаються перлинами української літератури та філософії.

20 червня 2024 року Сковородинівська спільнота зібралася у селищі Бабаї, щоб відзначити 250-річчя від дня написання "Байок Харківських". Організаторами заходу стали Харківський національний педагогічний університет імені Г.С. Сковороди та Височанська селищна рада. Ініціативу підтримали Фонд "Рідна країна", Університет Григорія Сковороди в Переяславі та Національний історико-етнографічний заповідник "Переяслав".

На відкритті були присутні:
- Височанський селищний голова Олександр Васильович Мороз;
- Бойчук Юрій Дмитрович – ректор Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди;
- Лукашевич Олексій Михайлович – генеральний директор Національного історико-етнографічного заповіднику «Переяслав»;
- Томенко Микола Володимирович - політик та громадський діяч, ініціатор просвітницької акції «Твій Шевченко» та проекту «Рідна країна» (культурологічний вебпортал) – Українізація, дерусифікація і деколонізація освітнього процесу: історичний досвід та реалії воєнного стану;
- Філіпчук Георгій Георгійович – академік НАПН України, доктор педагогічних наук, професор, перший заступник голови Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка, голова громадської організації «Конгрес Української Інтелігенції»;
- Юхименко Наталія Федорівна – кандидат філософських наук, доцент кафедри філософії і соціальної антропології імені професора І.П.Стогнія, керівник навчально-наукового центру Сковородинознавства університету Григорія Сковороди в Переяславі;
- Левченко Наталія Микитівна, доктор філологічних наук, професор кафедри української літератури та журналістики імені
професора Леоніда Ушкалова, Харківський національний педагогічний
університет імені Г. С. Сковороди;
- Рик Сергій Миколайович – кандидат філософських наук, доцент, завідувач кафедри філософії і соціальної антропології імені професора І. П. Стогнія, Університет Григорія Сковороди в Переяславі.
- Ніна Шестакова - співачка, Народна артистка України;
- Коваль Ігор Миколайович - директор, головний режисер Харківського академічного театру музичної комедії, заслужений діяч мистецтв України;
- Арнаутов Ігор Анатолійович - Голова правління Харківського міжобласного відділення Національної спілки театральних діячів України, директор Харківського Будинку актора ім. Леся Сердюка НСТДУ, заслужений артист України.

Поважні гості не тільки взяли участь у Всеукраїнському круглому столі «Людське буття у спадщині Григорія Сковороди», де обговорювалися наукові та культурні аспекти творчості філософа, але й пройшлися туристичним маршрутом "Стежка Сковороди - мандрівка джерелами". Ця прогулянка дозволила їм зануритися в атмосферу, яка надихала Григорія Савича на створення видатних творів.

Сковорода та Бабаї тісно пов'язані історично і духовно. Для філософа селище було місцем натхнення та спокою, де він міг віддатися творчості. Для мешканців Бабаїв Григорій Сковорода є символом духовного та культурного багатства. Його спадщина не лише зберігається, але й активно популяризується через культурні та освітні заходи. Минулого року ініціативною групою "Сковорода крок" за підтримки Височанської селищної ради було відкрито пішохідний туристичний маршрут "Стежка Сковороди - мандрівка джерелами».

Відзначення 250-річчя від дня написання "Байок Харківських" стало яскравим підтвердженням того, що творчість Сковороди залишається актуальною та важливою і сьогодні, а його спадщина продовжує жити в серцях українців.