Гострі вірусні гепатити В і С, їх профілактика

Здоров'я

Гепатит В:
  • Гепатит В — це небезпечна для життя інфекція печінки, яку викликає вірус гепатиту В. Його можливі наслідки – хронічна хвороба печінки та ризик смерті від цирозу печінки та раку печінки.
  • Вірус передається при контакті з кров’ю або іншими рідинами організму інфікованої людини.
  • Від наслідків гепатиту В щорічно помирає близько 600 000 людей.
  • Гепатит В є одним з основних професійних факторів ризику для медичних працівників.
  • Вірус гепатиту В може жити поза організму щонайменше 7 днів та викликати інфекцію, потрапляючи в організм людини, не захищеної вакциною.
  • Захворюванню на гепатит В можна запобігти за допомогою доступної, безпечної та ефективної вакцини.
  • Вакцинація проти гепатиту В проводиться з 1982 року. Щеплення ефективно попереджує інфекцію та її хронічні наслідки в 95% та, фактично, є вакциною проти одного з видів раку – раку печінки.
  • Інкубаційний період вірусу гепатиту В продовжується, в середньому, 75 днів, але може продовжуватися й від 30 до 180 днів. Вірус може бути виявленим через 30-60 днів після інфікування та залишатися в організмі протягом різних часових періодів.
Гепатит В може передатися:
  • від інфікованої матері дитині;
  • статевим шляхом під час незахищеного статевого акту;
  • зі слиною через поцілунок, зубну щітку (при активній формі захворювання вірус гепатиту B може міститися у слині у достатній кількості для зараження), через залізний гребінець, ножиці, якими користувалася інфікована людина;
  • менструальними, вагінальними виділеннями і сім’яною рідиною;
  • у результаті повторного використання шприців і голок в медичних установах чи серед користувачів ін’єкційних наркотиків.
  • Крім того, інфікування може статися під час медичних процедур, нанесення татуювань або використання лез для гоління або подібних предметів, заражених інфікованою кров’ю. Відомі випадки зараження дітей вірусом гепатиту В у пісочниці після уколу шприцом, який раніше використовували для введення ін’єкційних наркотиків
    Через звичайні побутові контакти – рукостискання, обійми, розмову, користування спільним посудом тощо з інфікованою людиною – вірус гепатиту B не передається.

Головним методом профілактики інфікування

вірусним гепатитом В є вакцинація!!!

Вакцина від гепатиту В є абсолютно безпечною. Ця вакцина не може викликати інфекцію вірусу гепатиту В, але при цьому формує стійкий імунітет проти нього. На вакцину від гепатиту В зазвичай не фіксується інтенсивних місцевих (почервоніння, біль в місці введення) та загальних (підвищення температури тіла) реакцій, і частіше за все вона переноситься “непомітно” для дитини. Після введення масової імунізації від гепатиту В — захворюваність на гострі форми в світі скоротилася в 10 разів. Вакцинація дітей від гепатиту В включена до національного Календаря щеплень і проводиться в комунальних медичних установах безоплатно для пацієнта. Наразі для профілактики цього захворювання в усіх регіонах України доступна закуплена за бюджетні кошти вакцина ЕУВАКС В (виробник: ЕлДжі Лайф Сайенсіс Лтд., Південна Корея). Також в Україні для придбання власним коштом доступна вакцина від гепатиту В Енджерикс-В (виробник: ГлаксоСмітКляйн Біолоджікалз С.А., Бельгія). Згідно Національного календаря щеплень першу дозу вакцини від гепатиту В дитина отримує в першу добу життя в пологовому будинку. Другу – у віці 2 місяці, третю – у віці 6 місяців. 3-дозовий курс вакцинації забезпечує стійкий пожиттєвий імунітет в 98 – 100 % вакцинованих.

Гепатит С: вірус гепатиту B не передається через столові прибори, унаслідок годування груддю, через обійми, поцілунки, рукостискання, кашель, чхання, користування громадськими басейнами чи подібними об’єктами.

Вірус гепатиту C (HCV), в основному, передається під час контакту з інфікованою кров’ю чи біологічними рідинами інфікованої людини. Найпоширеніші шляхи передавання:

• небезпечні медичні та інші маніпуляції, пов’язані з контактом з кров’ю (татуювання, пірсинг тощо);
  • використання нестерилізованих побутових та професійних приладів після інфікованої людини (зубні щітки, манікюрні ножиці, бритви тощо);
  • використання нестерильного ін’єкційного інструментарію для вживання наркотиків;
  • під час переливання крові та її компонентів.

Можливе також передавання інфекції під час незахищеного статевого контакту, але це відбувається набагато рідше. Крім того, ВГC може передаватися від матері до дитини. Вакцини проти гепатиту C не існує.

Заходи первинної профілактики гепатиту C, рекомендовані ВООЗ:

• гігієна рук — миття рук і використання рукавичок, хірургічна обробка рук;
  • безпечне здійснення медичних ін’єкцій;
  • надання комплексних послуг, спрямованих на зменшення шкоди, споживачам ін’єкційних та інтраназальних наркотиків, включаючи стерильне ін’єкційне обладнання;
  • тестування донорської крові на гепатити B і C (а також ВІЛ і сифіліс);
  • підвищення інформованості медичного персоналу про шляхи інфікування гепатитом C;
  • правильне і регулярне використання презервативів.

ДЕРЖАВНА УСТАНОВА «ХАРКІВСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР

КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ

МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ»

Харківська районна філія