Головне управління Держпродспоживслужби в Харківській області застерігає споживачів від купівлі харчових продуктів у місцях стихійної торгівлі
Стихійна торгівля стала невід’ємним атрибутом життя. Зазвичай, стихійні ринки підтримуються певною частиною суспільства, тобто це явище має соціальне походження і випливає з бажання людей зекономити та поласувати чимось домашнім.
Очевидним є той факт, що з метою захисту споживача безпечність та якість товару має відповідати загальноприйнятим стандартам і нормативам. Торгівля на стихійних ринках заборонена, оскільки існує небезпека забруднення харчових продуктів. Такі продукти можуть викликати кишкові захворювання і серйозні харчові отруєння. Особливо це стосується м’ясних, рибних та молочних продуктів, які вимагають особливих умов зберігання.
На виникнення і розповсюдження кишкових інфекцій впливає рівень санітарної культури населення міста, санітарний стан об’єктів підвищеного епідемічного ризику, до яких належать і стихійні ринки та торгівля окремих громадян поза межами агропродовольчих ринків та торгівельних майданчиків. Лише там, де працюють спеціалісти державних лабораторій ветеринарно-санітарної експертизи, які проводять дослідження продуктів харчування, можна говорити про належну безпеку, а на стихійних ринках немає гарантії, що реалізатори своєчасно вилучають з продажу та утилізують продукти, термін реалізації яких вийшов і які можуть бути заражені патогенною мікрофлорою.
Актуальною залишається тема ускладнення епізоотичної ситуації щодо африканської чуми свиней (АЧС). Протягом 2024 року тільки на території Харківського району Харківської області лабораторно підтверджено 3 (три) випадки її виникнення, що супроводжувалося значними економічними збитками як для господарів домоволодінь їх утримання, так і господарів свинопоголів’я в населених пунктах навколо джерела виникнення цієї хвороби (щонайменше 13 (тринадцяти) кілометровій зоні від джерела інфекції.
Одним з головних заходів профілактики та боротьби з африканською чумою свиней є вжиття вичерпних заходів запобігання торгівлі сировиною та харчовими продуктами тваринного походження в невстановлених місцях та на стихійних ринках. Забезпечити дієвий контроль за дотриманням вимог чинного законодавства при реалізації продукції та сировини тваринного походження, підконтрольної Держпродспоживслужбі, можливо лише на санкціонованих ринках. Але хто б за це не відповідав, за своє здоров’я і здоров’я своїх рідних перш за все відповідаємо ми самі.
Також нагадуємо стихійним торгівцям, що стихійна торгівля належить до адміністративних правопорушень, передбачених ст. 160 Кодексу України про адміністративні правопорушення – «торгівля з рук у невстановлених місцях» і ст. 164 цього ж Кодексу – «порушення правил підприємницької діяльності».